DÜNYANIN HER YERİNİ CANLI İZLEYİN DÜNYANIN HER YERİNİ CANLI İZLEYİN
www.webcamzone.net
DÜNYANIN HER YERİNİ CANLI İZLEYİN
Anasayfa    Ziyaretçi Defteri    Webcam Ekle    Genel Bilgi    Kamera Ara    İletişim

Bugün :19.10.2019  -  

GENEL BİLGİLER    

              Dünyanın hemen hemen her ülkesinde çok değişik amaçlarla yerleştirilmiş kameralar bulunmaktadır. Güvenlik, tanıtım, bilimsel, hava durumu izleme gibi değişik amaçlarla yerleştirilen dünya üzerindeki binlerce kameranın bir kısmı internet üzerinden görüntülerini iletmektedir.

            Webcamzone.net olarak değişik ülkelerde ve değişik kategorilerde yer alan bu kameraları bir araya getirmeyi amaçladık. Hemen hemen her gün yeni kameralar eklenecek olan sitemizde, izlemek istediğiniz bir yeri kolayca bulabileceksiniz.

            İzlediğiniz kameralar değişik markalardan oluştuğu için kullandıkları teknolojilerde farklı olmaktadır. Gelişmiş teknolojilere sahip kameralarda bağlantı hızınıza bağlı olarak görüntü akıcı olurken, düşük teknolojili kameralarda görüntü 10 saniye ila 1 saat arasında değişen sürelerde gecikmeli olarak gelmektedir. Sitemizde çoğunlukla gecikme süresi minimum olan kameralara yer vermeye çalışacağız.

            Akıcı görüntü sağlayan kameralar, sisteminizde bazı uygulamaların olmasını gerektirir. Bu uygulamalardan en çok kullanılanı java uygulamasıdır. Eğer sisteminizde java yüklü değilse http://www.java.com/tr/ adresinden ücretsiz olarak sisteminize indirebilirsiniz. Akıcı kameraların en çok kullandığı uygulamalardan bir diğeri de Axis yazılımıdır. Eğer açtığınız kamera bir Axis kamerası ise, ekranınızın üst kısmında sarı bir çubuk içinde Axis yazılımını çalıştırmak isteyip istemediğinizi soran bir uyarı gelir, bu uyarıya evet derseniz yaklaşık 15-20 saniye içinde kamerayı izlemeye başlayabilirsiniz. Kameralarla ilgili soru veya sorunlarınızı iletişim linkinden bize yazabilirsiniz. Java ve Axis'in dışında windows kullanan sistemlerde zaten var olan Media Player ile çalışan kameralarda bulunmaktadır.

             Bazı kameralar teknik sebeplerden yada yayından kaldırılmaları sebebiyle açılmamaktadır. Bu tür kameralar sitemiz tarafından bir süre takip edildikten sonra çalışmamaya devam ediyorlarsa siteden kaldırılmaktadır.

             Kameraları izlerken dikkat edilmesi gereken bir hususta saat farklarıdır. Örneğin Türkiye'de saat sabah 10:00 iken New York'ta saat sabah 03:00'tür. Bu durumda bize göre saat 10'da New York'taki bir kameraya bakıldığında sadece karanlık ve bomboş bir yer görülür.

            Almanya, A.B.D. ve İskandinav ülkeleri gibi gelişmiş ülkelerde webcam kullanımı oldukça yaygındır. Bu ülkelerde genellikle şehirlerini ve okullarını dünyaya göstermek ve tanıtmak amaçlı bir çok kamera bulunmaktadır. Maalesef ülkemizde tanıtım amaçlı webcam sayısı çok azdır. Az sayıdaki kameralarımızdan çoğu trafiği izleme amaçlıdır. Ümit ediyoruz ülkemizde de kamera sayısı kısa zamanda artar ve dünya canlı olarak ülkemizin güzelliklerini izleyebilir.

            Herkese iyi seyirler dileriz.

© Copyright 2008 www.webcamzone.net

Web Tasarım & Kodlama Sizinsayfaniz.com